rytuały menstruacyjne - Twoja krew

Twoja krew to substancja wypełniona informacjami o Tobie. Krew to woda, a woda przechowuje bardzo wiele informacji. Krew ma w sobie historię Twojego minionego cyklu, energię Twoich uczuć, emocji, myśli, zapis osobistych doświadczeń. Krew to również DNA, łańcuch informacji, który łączy Cię z Twoimi przodkami, z ludzkim gatunkiem, z kolektywem. Tam to jest… Tam jesteś Ty jednocześnie z całym Twoim rodem i gatunkiem. Dlatego krew (nie tylko menstruacyjna) w wielu kulturach była i nadal jest wykorzystywana rytualnie.

Chcemy otworzyć przed Tobą kosmiczne wrota i zaprosić Cię do spróbowania rytualnych praktyk ze swoją krwią księżycową. W naszym łonie drzemie ogromna moc kreacji, a Twoja krew jest z nią połączona na wielu poziomach. 

W całym procesie bardzo ważną rolę odgrywa Twoja intencja i nastawienie, z którym wchodzisz w tę praktykę. Bycie uważną w trakcie księżycowych dni to ważny punkt wyjścia do jakiejkolwiek praktyki. 

Co  w praktyce oznacza bycie świadomą? To bycie uważną na to, co pojawia się w trakcie menstruacji – co czujesz, o czym śnisz, co pokazuje Ci ciało, jakie masz potrzeby, z jaką trudnością się konfrontujesz? To takie “zbieranie materiału”, który później możesz wykorzystać w swoim rytuale. Zajrzyj do wewnątrz i zobacz co się w Tobie dzieje i poczuj jaki kolejny krok chcesz wykonać: potrzebujesz coś zaprosić, pożegnać, uhonorować? Rytuał to przedłużenie obecności, którą darzysz samą siebie. Nie jest oderwanym od rzeczywistości aktem, który ma coś przykryć, zasłonić, czy który ma sprawić, że odłączysz się od siebie i swojego życia. Wręcz przeciwnie. To “wpięcie się” w otaczającą Cię rzeczywistość, żebyś mogła z większą świadomością objąć to w czym jesteś!

Przedstawiamy przed Tobą kilka rytuałów, które możesz wpleść w swoje menstruacyjne doświadczenie. Nie ze wszystkim może być Ci po drodze. Idź za swoim głosem intuicji!

KSIĘŻYCOWE ODOSOBNIENIE & VISION QUEST

Czas miesiączki to nasz biologiczny dar zatrzymania. Jeśli funkcjonujesz w pędzącym kołowrotku zadań, rozwoju, ekspansji i poszerzania to zatrzymanie może być niezwykle trudne. Urodziliśmy się w świecie, który nagradza nas za to, że ROBIMY, a jak nie robimy to… marnujemy czas. Zauważ, że w tych dniach zwykle poziom energii do działania jest niższy niż w pozostałych dniach cyklu. Ciało w tym czasie zaprasza nas do zwolnienia, nic nie robienia, odpoczywania, odpuszczania i przepuszczania. Poza tym ciało i krew menstruacyjna mogą zabrać Cię w głębiny, do ciemnej jaskini w głębi Twojej podświadomości. Jeśli pójdziesz za tym głosem możesz otworzyć się na szereg wglądów i inspiracji, które pochodzą z Twojego wyjątkowego źródła. Pozwól poczuć sobie jak spirala się zwija, jak schodzisz w ciemność. Kiedy stworzysz sobie odpowiednie warunki na przeżywanie menstruacji to czas ten może być dla Ciebie niezwykłym doświadczeniem, pełnym wglądów i doświadczeń wykraczających poza nasz racjonalny umysł.

Czy za Twoim menstruującym ciałem podąża również świadomość?

Czy masz na to zapadanie się wewnętrzną zgodę?

Czy Twoja głowa Cię tam wpuszcza?

Zapraszamy Cię do stworzenia przestrzeni dla swojego księżycowego odosobnienia i wyprawy w głąb siebie, wyprawy po wizję, osobistego vision quest’u.

JAK POPŁYNĄĆ Z CZERWONĄ RZEKĄ?

  1. Na kilka dni przed menstruacją zadbaj o to, żeby w trakcie księżycowych dni nie przeciążać się zadaniami, zaaranżuj przestrzeń tylko dla siebie, chociażby na kilka godzin w pierwszym dniu miesiączki. Możesz na czas odosobnienia ugotować sobie więcej jedzenia na które aktualnie masz ochotę.
  2. Poinformuj członków swojej rodziny, współlokatorów, że potrzebujesz mieć przestrzeń dla siebie (przez kilka godzin, jeden dzień lub więcej).
  3. Przygotuj sobie miejsce na podróż z Czerwoną Rzeką – umieść w niej to co chcesz, możesz przygotować odpowiednie oświetlenie (im mniej światła tym lepiej), odpalić ulubione zapachy etc.
  4. Uświadom sobie, że Twoje ciało nie robi nic przeciwko Tobie. Co najwyżej nie pasuje do modelu naszej cywilizacji, ale… czyż nie pasuje do niego wiele naturalnych rytmów? Spróbuj znaleźć w sobie odwagę i gotowość na to, aby podążyć za ciałem i popłynąć na szerokie, czerwone wody.
  5. Kiedy znajdziesz się w przestrzeni, w której NIE MUSISZ NIC, połóż się, zrelaksuj i obserwuj co się wyłania. Otwórz się na przepływ. Puść kontrolę i planowanie tego czasu, daj się prowadzić temu co przychodzi z ciemności wraz z menstruacją. Poczuj się jak na wyprawie w nieznane. Możesz się położyć, założyć na uszy słuchawki, puścić muzykę na którą masz aktualnie ochotę i odpłynąć w wizjach. 
  6. Swoje wglądy możesz gdzieś zapisać, namalować, wytańczyć! Niech służą Ci w dalszej podróży przez życie.

INTUICYJNE / INTENCJONALNE MALOWANIE KRWIĄ MENSTRUACYJNĄ

Malowanie krwią może być częścią Twojego księżycowego odosobnienia. Potrzebujesz troszkę krwi zebrać, najlepiej do słoika i… otworzyć się na siły twórcze, które w trakcie menstruacji mogą być znacznie zwiększone. Pozwól, żeby ciało samo tworzyło to, co chce być namalowane, niech intuicja Cię prowadzi. Możesz malować to, co chcesz zamanifestować w swoim życiu. Ważne, aby czarując swoją krwią robić to tylko w obrębie swojego osobistego doświadczenia i nie wplatać w to osób trzecich. Co zrobić z takim malunkiem? Co poczujesz! Może będziesz chciała go spalić, a może zakopać, a może zachować? Ponownie polecamy podążanie za głosem swojej intuicji!

ODDANIE KRWI DO ZIEMI

Możesz wykonać ten rytuał z różnych powodów. To może być akt wdzięczności za życie, akt uwalniający jakieś doświadczenie czy emocje. Może być to celebracja i otwarcie na nowe, zaproszenie jakichś jakości lub przeciwnie – pożegnanie. Oddanie krwi to również symboliczny moment zakończenia i rozpoczęcia nowego cyklu. Cykliczność płynąca przez ciało nieustannie o tej dynamice przypomina: coś się kończy, coś się zaczyna. Co? No właśnie, warto mieć w tym miejscu swoją uważność, widzieć i czuć z czego wychodzisz oraz w co wchodzisz.

Oddając krew do Ziemi przekazujesz jej część siebie. To cudowny materiał do pracy i do rozmowy rzeczywistością, w której wszyscy jesteśmy zanurzeni. Krew to narzędzie, dzięki któremu możesz transformować to, co aktualnie widzisz, że prosi o zmianę. Ten rytuał najlepiej wykonać na końcówce księżycowych dni. Jest to bowiem symboliczne zamknięcie jednego cyklu i otwarcie nowego.

Pełny instruktaż tego rytuału przeczytasz w tym artykule: https://www.escuelamandragora.pl/krew-ziemia

Do tego rytuału polecamy