Cykliczność to Twój dar

Kiedy zbliżysz się do swoich osobistych przypływów i odpływów, których odbicie znajduje się w Naturze, staniesz się bardziej świadoma sił, które przepływają przez Twoje ciało. Cykliczność w ciele możesz odkryć podążając za swoim cyklem menstruacyjnym. Każda faza otwiera przed Tobą inną krainę, w każdej fazie inne hormony grają pierwsze skrzypce. Spróbuj spojrzeć na swój cykl jak na wędrówkę przez cztery krainy. W każdej z nich możesz spotkać inną energię, inny archetyp. Przedstawiamy Ci 4 archetypy, którym możesz samodzielnie przyjrzeć się w swojej podróży przez cykliczność.

Archetyp Dziewicy

Słowo   d z i e w i c a   może w Tobie wzbudzić rozmaite odczucia.

Kulturowo to słowo przypisane jest do naszej seksualności – dziewicą jest kobieta, która nie współżyła. Mamy błonę dziewiczą, tracimy dziewictwo. Jednak pierwotnie określało się tym mianem kobiety niezależne, wolne, niebędące w relacji. 

Archetyp Dziewicy szczególnie odczuwalny jest w naszym cyklu w fazie folikularnej (tej po miesiączce, kiedy dojrzewa w nas jajeczko). Ten moment cyklu jest idealny na eksplorowanie jej jakości. 

Dziewica może nam się kojarzyć z niewinnością, ale niesie również energię niezależności i ładunek życiowego potencjału.  Ta jakość wyłania się z ciemności, z czasu miesiączki i tryska świetlistą energią gotową do działania. W tradycyjnym rozumieniu Dziewica to kobieta dla siebie, nie należąca do nikogo. 

Czas Dziewicy może być odczuwalny jako czas odrodzenia, świeżej energii i entuzjazmu. To czas robienia rzeczy dla przyjemności. Dziewica to ta, która się śmieje, żartuje, ale czasem potrafi też odwrócić się na pięcie i wyjść bez pożegnania. Taka buntownicza wojowniczka, która potrafi postawić na swoim. W cieniu może objawiać się jako ta, która wchodzi w skrajność: brakuje jej delikatności i jest mocno wojownicza lub jest mocno w męskiej energii i nie ma dostępu do delikatności, frywolności. 

Żywioł: powietrze 

Pora roku: wiosna 

Faza Księżyca: rosnący, idący do pełni 

Faza cyklu: folikularna 

Boginie: Afrodyta, Atena, Wenus, Eostre, Persefona, Artemida

Archetyp Kreatorki

Kreatorka,  karmicielka, opiekunka. Daje początek życiu i jest strażniczką jego dalszego rozwoju. Dba, karmi, kocha, roztacza ciepło i ochronną warstwę, pilnuje granic, nie tylko swoich. 

Kreatorka wypełnia przestrzeń i widać ją w drobnych przedmiotach, w zapachach, małych gestach. Widzi i czuje szeroko, swoją świadomością potrafi objąć osoby wokół. Nawet jeśli nie masz i nigdy nie będziesz mieć dzieci możesz rozpoznać w sobie ten archetyp. 

Jesteś płodna. Możesz kreować i przepuszczać przez siebie twórczą siłę.

Możesz dawać życie, wprawiać w ruch swoje pomysły, koncepcje, a potem pielęgnować je, żeby wzrastały, otaczać je opieką i uwagą. 

To Twój dar. 

W swoim życiu nie rodzimy tylko dzieci. Dajemy początek różnym tworom, ideom, koncepcjom. Czasem proces rodzenia może być trudny i długi. Czasem pielęgnowanie i doglądanie może wymagać większej cierpliwości niż nam się wydaje.

W naszym cyklu konfrontujemy się z tą jakością szczególnie w trakcie owulacji. Czas KREATORKI to bardzo mocny czas w cyklu/życiu. Niesie on duży ładunek energii. W przeciwieństwie do Dziewicy, jest to siła bezinteresowna,  która wychodzi  z naszego wnętrza na wszystkie strony i obejmuje cały świat. To energia która pragnie zasilać nie tylko Ciebie samą, jest na tyle duża, że możesz nią obdarowywać świat. 

U Dziewicy było to mocno ukierunkowane na jakiś cel, punkt w czasoprzestrzeni, pomysł, ideę. Energia Kreatorki wypływa z głębszych warstw Twojego jestestwa. To faza która balansuje naszą zewnętrzną energię z wewnętrzną energią miłości i opieki.  Ten moment w cyklu daje możliwość połączenia ze swoją mocą, pewnością i twórczymi siłami, empatią i chęcią dawania. W swoim cieniu kreatorka może mieć zablokowany przepływ tej twórczej siły, albo być tak mocno skoncentrowana na dawaniu, że zapomina o sobie. 

Żywioł: Ziemia 

Pora roku: Lato 

Faza Księżyca: pełnia 

Faza cyklu: owulacja 

Boginie: Demeter, Gaja, Sophia, Durga, Matka Boska

Archetyp Dzikiej KobietY

To archetyp najbardziej szalony i nieokiełznany. Dzika Kobieta ma moc ognia! Potrafi rozhulać niezłe tornado, sprawia, że wulkany wybuchają i zalewa gorącą lawą przestrzeń wokół. Niewysłuchana Dzika Kobieta KRZYCZY, woła z głębi Twojej duszy, żeby w końcu ktoś ją usłyszał. 

Próbuje się z Tobą porozumieć za pomocą złości, gniewu, słabości, niezadowolenia, frustracji, smutku, zmęczenia. 

 Moment w cyklu kiedy szczególnie łatwo jest się z tymi jakościami spotkać to faza lutealna.  

Dzika Kobieta przychodzi, by skonfrontować Cię z niezaspokojonymi pragnieniami i potrzebami.

Ten moment cyklu  to nasz ogromny dar! Chociaż większość kobiet chciałaby usunąć te kilka/kilkanaście dni z życia to jest to osobista, comiesięczna okazja do spojrzenia na siebie WIELOWYMIAROWO i wsłuchania się w przekaz Twojej Dzikiej Kobiety.

Wymaga to odwagi oraz odpowiedniego przygotowania bo Dzikuska jest wymagająca i bezwzględna. Niewysłuchana potrafi niszczyć to, co stanie jej na drodze.  

Żywioł: Ogień 

Pora roku: Jesień 

Faza Księżyca: malejący, idący do nowiu 

Faza cyklu: lutealna 

Boginie: Lilith, Kali, Pele

Archetyp Wiedźmy

Baba Jaga, Starucha, Ta Która Wie oraz Ta Która Nie Wie. Wiedźma przez wiele pokoleń byłą zapomnianym archetypem, który powoli dochodzi w nas do głosu. Wiedźma nie jest tak nieokiełznana jak Dzika Kobieta,  choć jest potężna i czasem można się tej mocy przestraszyć. 

W naszym cyklu menstruacyjnym czas Wiedźmy to miesiączka. To czas w którym jesteśmy niezwykle wrażliwe, możemy mieć dostęp do przestrzeni, które poza miesiączką są nieuchwytne bo znajdują się poza zasięgiem naszej świadomości. Wiedźma siedzi cicho w środku lasu, w jaskini i czeka, aż będziesz gotowa na spotkanie, na naukę, na transformację, na proces, na przejście przez jej ciemny las. 

Archetyp Wiedźmy przypomina nam o wycofaniu i zachęca do spojrzenia w głąb swojego ciała i duszy. Czas z Wiedźmą to moment w cyklu kiedy balansujemy między światami: zewnętrznym, intelektualnym i wewnętrznym, pozazmysłowym. Granica między świadomością i podświadomością jest niewielka. 

Jeśli pozwolisz sobie na podążanie za nią, możesz dać się zaprowadzić w głębokie zakamarki Twojej psychiki, otworzyć się na wizję i wglądy odnośnie samej siebie i świata w którym żyjesz. 

Wiedźma zaprasza Cię do chwilowego opuszczenia świata, który znasz i wyruszenia za nią w podziemne światy. Zejście w te krainy odbywa się równolegle do naszego codziennego życia. Mogą w tym czasie napłynąć do Ciebie wspomnienia z przeszłości, możesz usłyszeć wołanie, którego nie będziesz w stanie wyciszyć. 

 

Żywioł: Woda 

Pora roku: Zima 

Faza Księżyca: nów 

Faza cyklu: miesiączka 

Bogini: Baba Jaga, Hekate, Sheela Na Gig

Subscribe To Newsletter

Aenean vel elit scelerisque mauris pellentesque pulvinar.