Kiedy czerwona rzeka pojawia się pierwszy raz...

Każdy z nas niesie ze sobą jakąś historię. Od samego początku jesteśmy zanurzeni w wodach opowieści naszych przodków. Oni zaś czerpali z rzeki, która swoimi wszystkimi dopływami zbierała informacje z różnych miejsc w czasie i przestrzeni. Ta rzeka, która jest w nas żywa to krew, która przepływa przez nasze Ciało. Ona rozprowadza każdy oddech, niesie w sobie siłę emocjonalną, a zawarte w niej przekonania i doświadczenia kreują nasze myśli.

 

Mając tę świadomość możemy przyjrzeć się temu, w czym wyrastamy oraz temu, co z nas wypływa. Czasem są to fale srogiej złości, a czasem przyjemnego uniesienia. Przychodzi też taki moment, w którym odczuwamy napływ tych wszystkich nagromadzonych bodźców, a między naszymi nogami pojawia się pierwsza krew.

 

 Pierwsza miesiączka, czyli menarche

 

Pamiętasz ten moment? Gdzie byłaś, co robiłaś, jaka była Twoja pierwsza reakcja? Co wiedziałaś o miesiączce w tym czasie? W niektórych kulturach pierwsza miesiączka była okazją do celebracji, była częścią inicjacji – z dziewczynki w kobietę. W naszej kulturze nie ma takiej tradycji. Większość z nas została “zainicjowana” podobnie – krótką rozmową z mamą, koleżanką, starszą siostrą  w prezencie otrzymując opakowanie podpasek lub tamponów. Nie było wprowadzenia w cykliczność, nie było mowy o potencjale jaki niesie czas miesiączki. Niektóre kobiety słyszały wręcz, że “teraz to się zacznie męka”. 

 

I tak sobie kolektywnie wzrastałyśmy w wielu szkodliwych przekonaniach, które odcinają nas od Ciała i jego mądrości. Do tej podróży dostałyśmy w spadku konkretny bagaż, zapis informacji na temat cyklu menstruacyjnego. Jeśli był piękny i lekki to możemy w pełni celebrować ten czas, a jeśli był trudny i bolesny, to z każdym miesiącem mamy szansę by uzdrowić tę relację. Nasza krew miesięczna, zwana też księżycową, to narzędzie do transformacji. Pomaga zamienić m.in. niepokój w ekscytację, złość w motywację, smutek w kreatywność, a strach w zaufanie do procesu.  Jakże inne może być wtedy comiesięczne spotkanie z krwią, kiedy na początku towarzyszyłoby jej delikatne wprowadzenie w towarzystwie starszych kobiet,  zakreślenie szerszego kontekstu cykliczności niż tylko higieniczne sprawy. Dowiadujesz się do czego Czerwona Rzeka zaprasza kobiety i w jakie miejsca zabiera. 

 

Narracja, którą niesiemy w sobie, kształtuje ten obszar naszego istnienia.  Kiedy mamy w sobie otwartość i przestrzeń na przeżywanie tego, co do nas w danym  momencie przychodzi, możemy korzystać z darów jakie niesie ze sobą odmienny stan świadomości towarzyszący menstruacji. A kiedy odczuwamy w sobie dyskomfort, to również możemy się zatrzymać i zagłębić się w tę historię jaką opowiada nasze Ciało. Wyobraź sobie, że jako nastolatka słyszysz opowieść o cyklu, w który niebawem wkroczysz, o tym, że jest to porządek przenikający cały Wszechświat. Od tego momentu zaczyna się nowy, wyjątkowy etap w naszym życiu bo płyniemy z nurtem cykliczności, podobnie jak Ziemia, Księżyc i cały Kosmos.

 

Przestrzeń LunarYa powstała po to, aby przywrócić miesiączce i cykliczności należyte miejsce w naszej kulturze i świadomości. Być może jesteś młodą kobietą, która zaraz wkroczy w cykliczność, może jesteś rodzicem nastolatki i poszukujesz narzędzi i praktyk aby zainicjować swoją córkę, a może jesteś mężczyzną wspierającym bliską kobietę lub kimkolwiek innym chcącym wprowadzić cykliczność do swojej rzeczywistości.

 Jesteśmy tu po to, by się wzajemnie wspierać ♡ 

Pierwsza miesiączka - rytuały

Doświadczenie pierwszej miesiączki to dla dziewczynki ważny moment w życiu, który zapisze jej się w pamięci. To jak wyglądać będzie ten dzień może mocno wpłynąć na dalszą relację z jej cyklem menstruacyjnym.

Kim była pierwsza osoba z którą podzieliłaś się o przyjściu księżycowej krwi? Najczęściej dziewczynki dzielą się tą nowiną z mamą, bywa jednak, że okoliczności są nieco inne i o miesiączce dowiaduje się tata, starsza siostra, przyjaciółka. Jeśli masz córkę, która niebawem rozpocznie podróż przez cykliczność to warto się na ten moment przygotować.

Warto oswoić dziewczynkę z tematem menstruacji już wcześniej i być otwartym na jej pytania czy wątpliwości. To jaka atmosfera panuje w domu wokół seksualności i dojrzewania bardzo mocno wpływa na intymność między wami. Dla niektórych osób to tematy bardzo wstydliwe, którymi nie chcą dzielić się z rodzicami bo… nie wiedzą jak, nie czują, że jest na to przestrzeń. Dlatego przygotowanie do pierwszej miesiączki obejmuje o wiele szerszy kontekst! Czy dziewczynka czuje się na tyle bezpiecznie w relacji z Tobą, żeby w ogóle poruszać te kwestie? Warto oswajać dzieci z menstruacją od najmłodszych lat i nie robić z tematu niczego zakazanego.

Kiedy pierwsza krew przyjdzie do młodej dziewczynki możesz stworzyć symboliczny rytuał przejścia w kobiecość. To coś czego wielu dorosłym kobietom zabrakło, kiedy były dziewczynkami. Dzięki temu, możesz podkreślić swoją obecność w tym wydarzeniu i wspólnie z córką celebrować rozpoczęcie nowego etapu. 

JAK MOŻE WYGLĄDAĆ TAKI RYTUAŁ?

Wszystko zależy od tego jakie jesteście, co lubi Twoja córka, co jest w zgodzie z nią i jej potrzebami. Możesz zapytać swojej córki przed przyjściem pierwszej miesiączki jak chciałaby celebrować ten moment – tylko we dwie, a może z kimś jeszcze? Zastanów się co pasuje do jej temperamentu, co lubicie razem robić.

Może będzie to wspólne upieczenie ciasta? Albo kobiecy wyjazd? Przyjemnym gestem jest również sprezentowanie czegoś, co córka zabierze ze sobą dalej w świat – to może np. być biżuteria, rękodzieło, coś co symbolicznie zaznaczy tę chwilę. Nie chodzi o to, żeby robić z tego wydarzenia wielką imprezę. Ważne, żebyś była obecną przewodniczką, która wprowadza córkę w nowy etap!

Jeśli w codziennym życiu dziewczynki jest obecny ojciec to jego obecność na tym etapie również jest ważna. Jego córka staje się kobietą i od teraz będzie się w nią transformowała. To w jaki sposób reaguje tata jest dla dziewczynki niezwykle ważne! Nie ma jednego słusznego scenariusza w jaki sposób tata ma uhonorować ten moment. W tym procesie warto wziąć pod uwagę  świat mężczyzn i porozmawiać wcześniej z partnerem, tatą dojrzewającej dziewczynki o tym, że zbliża się ważny moment w życiu jego córki, i spytać, czy chciałby w jakiś sposób zaznaczyć w nim swoją obecność. Czasem drobny gest może wnieść ogromną jakość w życie młodej kobiety – w końcu ojciec to pierwszy mężczyzna z którym mamy bliski kontakt, i to w jaki sposób odbiera nas jako kobietę ma ogromny wpływ na nasze dalsze życie.

Do tego rytuału polecamy